top of page
  • Фото автораTaras Pidodvirniy

Як позбутися кредиту за зруйновану, під час війни, нерухомість.

Вітаю вас шановні відвідувачі нашого ресурсу.


28 січня 2023 року набув чинностіЗакон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо підтримки позичальників, майно яких було знищено або зазнало пошкоджень внаслідок збройної агресії російської федерації проти України», який врегульовує більшість питань щодо кредитів.


Цим законом, законодавці, намагались охопити ним максимально широкi категорiї громадян. Отже цей закон встановлює кiлька важливих речей:

  • уточнює види майна, які підлягають замороженню або прощенню;

  • розмежовує кредити на ті, що підлягають замороженню і ті, що підлягають прощенню;

  • визначає порядок повідомлення позичальником кредитора про статус зруйнованого або пошкодженого майна.


Як зазначається у законі, його дія розповсюджується на майно, (квартира, інше житлове приміщення в будівлі, приватний житловий будинок, садовий та дачний будинки, об’єкт незавершеного будівництва) або автомобіль, що відповідає хоча б одній з таких ознак:

  • станом на дату подачі заяви нерухоме майно розташоване на тимчасово окупованій території;

  • пошкоджене або знищене внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації.

Кредит на майно, яке підпадає під дію закону, може бути заморожений (тимчасово зупинені виплати всіх видів платежів по ньому) або прощений, тобто повністю скасований.

В останньому випадку збитки кредитора компенсує держава. Варто враховувати різницю щодо замороження кредиту та його прощення.


Тонкощі щодо порядку звернення до кредитора для отримання замороження кредиту прописані у законі доволі складно, але суть зводиться до того, що позичальник має право у будь-який день, але не пізніше, ніж у 90-денний термін після офіційного закінчення дії воєнного стану в Україні (тобто – після війни), звернутися до кредитора із заявою про призупинення сплати кредиту.


Тут є нюанс – якщо ваше майно перебуває на підконтрольній території, то ви маєте додати до заяви підтверджувальні документи (документи, що підтверджують право власності на майно, договір позики тощо) негайно.

Якщо ж ваше майно перебуває на тимчасово окупованій території, то це необхідно буде зробити у 90-денний термін після припинення дії воєнного стану.

Тіло кредиту, тобто позичена сума, заморожується з дня, наступного за поданням заяви. А от відсотки по кредиту скасовуються з 24 лютого 2022 року. Сплата кредиту відновлюється після того, як позичальник отримає від держави передбачену законодавством компенсацію за пошкоджене майно.


Кредит підлягає скасуванню, у разі, якщо майно, на придбання якого взятий кредит, не підлягає відновленню. Із такою заявою необхідно звернутися до кредитора протягом 90 днів після скасування воєнного стану.

Однак важливо пам’ятати, що кредит підлягає прощенню виключно за наступних умов: житло має бути станом на 23 лютого 2022 року єдиним місцем проживання сім’ї позичальника або його самого.

Крім того, станом на 23 лютого 2022 року має бути відсутня прострочена заборгованість за кредитним договором. Метою ж отримання кредиту згідно з договором є придбання, реконструкція чи будівництво такого нерухомого майна.

Також у разі отримання компенсації позичальником від держави за знищене майно обов’язок погасити кредитні зобов’язання відновлюється.


Строком подачі відповідних заяв є період дії в Україні воєнного стану плюс 90 діб після його офіційного скасування.


Із заявою про прощення чи замороження кредиту слід звертатися до тієї кредитної установи, де оформлено відповідний кредит.

Заява про призупинення сплати грошового зобов’язання підписується позичальником чи його представником власноруч або електронним підписом (КЕП) і надається кредитору в оригіналі, а документи, які підтверджують факт пошкодження нерухомого майна, надаються кредитору в оригіналі або в нотаріально посвідчених копіях.


Звернувшись до нас, Ви зможете отримати професійну юридичну консультацію та допомогу адвоката за прийнятною ціною та по всій території України.

Komentarze


bottom of page