top of page
 • Фото автораTaras Pidodvirniy

Розподіл майна при розлученні

Вітаю вас, шановні відвідувачі нашого ресурсу.

У цій статті, я спробую максимально докладно розповісти про те, як проходить розділ майна при розлученні в Україні у світлі останньої судової практики Верховного Суду.

Зараз, я розповім Вам без будь-якої зайвої води про те, як розділити спільно нажиті:

 1. квартиру;

 2. дім;

 3. автомобіль, а також що робити, якщо один із подружжя незаконно його продав;

 4. земельна ділянка;

 5. кредити та інші борги;

Кожному відомо, що власність, нажита у зареєстрованому шлюбі, є спільною. Про це нам каже стаття 60 Сімейного кодексу України.

У цьому частки подружжя є рівними. Інакше кажучи, якщо у шлюбі купується рухома чи нерухома річ, вона належить як чоловікові, і дружині однаково. Але чи це так насправді?

Певне коригування до цього непорушного правила виніс Верховний Суд. Так, у постанові № 6-801цс16, ВСУ зазначив, що майно не є спільним лише на тій підставі, що воно було придбане в період шлюбу. Статус спільного воно придбає лише тоді, коли буде доведено, що подружжя грошима або працею брали участь у його придбанні.

Що це означає?

А це якраз означає те, що один із подружжя, який звертається до суду з позовом про розділ майна при розлученні, зобов'язаний буде довести, що і він теж брав участь у його придбанні. Інакше суд може відмовити в позові. А чи завжди частки подружжя є рівними?

У певних випадках суд може присудити одному з подружжя велику частку. Одним із таких випадків є ухилення від участі в утриманні дітей. Іншими словами, «не утримуєш дітей без поважних причин – отримуй меншу частку». Відповідно до норм Сімейного кодексу, розділу підлягають:

 1. рухомі та нерухомі речі, які придбані під час законного шлюбу;

 2. речі для проф. занять, що купувалися для чоловіка чи дружини;

 3. особисте майно одного з подружжя, але суттєво збільшило свою вартість під час шлюбу внаслідок спільних трудових та матеріальних вкладень подружжя;

Не підлягає поділу майна при розлученні в Україні та є особистою власністю одного з подружжя майно:

 1. набуте до шлюбу;

 2. отримане за договором дарування або у спадок хоч до шлюбу, хоч у час;

 3. придбане під час шлюбу, але за особисті гроші одного з подружжя, наприклад, чоловік продав, отриману в дар квартиру, і на ці гроші у шлюбі купив іншу;

 4. приватизоване житло; приватизована земля;

 5. речі індивідуального користування, премії, нагороди, страхові відшкодування тощо. Як поділити квартиру?

Для того, щоб поділити спільну квартиру, необхідно скласти позовну заяву про розподіл майна.

До неї додати копії:

 • вашого паспорта та коду;

 • правовстановлюючі документи на квартиру (договір купівлі-продажу, міни тощо);

 • свідоцтва про шлюб (якщо одружені), свідоцтво про розірвання шлюбу або рішення суду про розірвання шлюбу;

 • квитанцію про сплату судового збору у розмірі 1% від вартості тієї частини квартири, право власності на яку ви хочете визнати за собою, але не менше ніж 992 грн. 40 коп.

При цьому проводити ринкову оцінку квартири не обов'язково. Такої вимоги у законодавстві немає, а тому я не поділяю позицію тих суддів, які залишають позов без руху, мотивуючи тим, що не можуть визначити вартість частини квартири.

Іншими словами, можна просто сплатити 992 грн. 40 коп. - Мінімальну ставку. Зазначений пакет документів потрібно подавати до суду за місцем розташування квартири, а не за місцем прописки чи проживання колишніх чоловіка чи дружини. Таку вимогу встановлює Цивільний процесуальний кодекс. У разі задоволення позову, суд проведе поділ майна під час розлучення та визнає за вами право спільної власності на квартиру та визначить вашу ідеальну частку (зазвичай це 1/2 частина).

Як поділити будинок?

По суті, розподіл майна при розлученні, у складі якого є житловий будинок, мало чим відрізняється від порядку розподілу квартири. Пакет документів той самий.

Водночас є низка нюансів. Якщо при розподілі квартири, ви отримуєте в результаті певну судом ідеальну частку, то будинок, за бажання, ви можете розділити реально. Іншими словами, перетворити будинок на дві відокремлені квартири з присвоєнням окремої поштової адреси. Для цього необхідно заявити в суді клопотання щодо проведення будівельно-технічної експертизи з метою виявлення технічної можливості поділу будинку в натурі. Експерт у своєму висновку запропонує варіанти такого розділу, і будівельні роботи, які потрібно буде провести, а ви вже оберете найбільш прийнятний для себе.

Якщо такий варіант буде справедливим для обох сторін, суд ухвалить рішення про розподіл будинку в натурі. Якщо бажання здійснювати розділ у натурі у вас не буде, то ви не позбавлені права виділити ідеальну частку в цьому житлі за аналогією з квартирою.

Як поділити автомобіль? Що робити, якщо один із подружжя його незаконно продав?

А ось тут уже цікавіше. Якщо автомобілів кілька, подружжя може поділити їх так, щоб загальна вартість транспортних засобів, які отримав кожен із подружжя, була приблизно рівною з виплатою іншій стороні певної компенсації або без такої. Наприклад, кожен із подружжя отримує внаслідок поділу майна при розлученні в Україні автомобілем з доплатою з боку того, чий автомобіль дорожчий. Або один отримує два дешевші автомобілі, а інший – один, але дорожчий і т.д.

Але що робити, якщо автомобіль лише один? Як його поділити? Розглянемо 2 варіанти.

Перший – за аналогією з розділом квартири. Кожен отримує право власності на 1/2 його частину і користується ним разом. Але гладко у такій ситуації не буває практично ніколи. Автомобілем завжди користується лише одна із сторін, як правило, колишній чоловік. У цьому випадку дружина, звичайно, може подати позов про встановлення порядку користування транспортним засобом, наприклад, тиждень він їздить, тиждень – вона, але, як показує судова практика, у більшості випадків суди відмовляють у задоволенні таких позовів, мотивуючи тим, що це порушення права власності іншої людини. Тому даний варіант підходить, переважно, у тих випадках, коли подружжя дійшли згоди в порядку користування автомобілем. Другий варіант розділу майна при розлученні в Україні – присудження автомобіля однієї зі сторін із виплатою грошової компенсації іншою. Ось він влаштовує подружжя, здебільшого. І добре, якщо обоє на нього згодні, але що робити, якщо той із подружжя, хто фактично володіє автомобілем, не згоден виплачувати компенсацію?

Здавалося б, відповідь очевидна – звернутися до суду.

Так, але не все так просто. Верховний Суд висловився і з цього питання. Так, присудження одному з подружжя грошової компенсації за його частку можливе лише за згодою другого подружжя та після попереднього внесення ним грошей на депозитний рахунок суду. Якщо цього не сталося, суд не присудить грошову компенсацію, а якщо й присудить, то можливість скасування такого рішення досить висока. В цьому випадку можна використовувати в розділі майна при розлученні норми Цивільного кодексу, які дають право одному із співвласників право на отримання частки із загального майна в натуральній формі, а оскільки автомобіль є неподільною річчю і не може бути розділений на дві половини, тоді один із співвласників може вимагати від другого грошову компенсацію. Але не всі сторони «грають чесно у цій грі». Бувають ситуації, коли один із подружжя, бажаючи вивести автомобіль з-під розділу, здійснює його продаж. І так, технічно це можливо, бо тепер цю угоду можна зробити через ТСЦ (колишній МРЕО) і ніхто там не перевірятиме, а чи справді його придбано у шлюбі.

Що робити у цій ситуації?

І тут необхідно враховувати практику Верховного суду. Так, вищий судовий орган зазначив, що угода може бути визнана недійсною, тільки якщо покупець знав або не міг не знати, що автомобіль був придбаний у шлюбі (наприклад, чоловік продав автомобіль своєму родичу). Інакше угода дійсна і друга сторона може претендувати на половину від продажної вартості транспортного засобу.


Як поділити земельну ділянку?

Земельна ділянка при розділі майна при розлученні в Україні, так само як і будинок, може бути поділена в натурі або в ідеальних частках, за аналогією з квартирою. Але варто звернути увагу на деякі особливості. Отже, раніше ми вказували, що приватизована на одного з подружжя земельна ділянка не ділиться.

Але чи це так завжди? Ні, не завжди, і ось чому. Сімейний кодекс України у період з 08.02.2011 р. до 13.06.2012 р. містив норму, згідно з якою приватизована земельна ділянка є спільною власністю. Так от, якщо один із подружжя приватизував землю у зазначений період, то, на жаль, вона ділитиметься.

Але це ще не всі особливості. Найчастіше буває така ситуація: земля була приватизована на одного чоловіка (або куплена на його особисті гроші, отримана в дар і т.п.), але будинок на ній збудовано спільно. Верховний суд відповів і на це питання. Так, якщо будинок визнається загальною власністю подружжя, то земельна ділянка також підлягає поділу незалежно від того, що вона є особистою власністю одного з них.

Розділ кредиту та боргів.

А ось це, мабуть, найболючіша і складна тема. Причиною цього є те, що судова практика не виробила точного механізму поділу боргів.

І, тим не менш, сформулюю в цьому питанні низку правил:

 • якщо річ була придбана в кредит у шлюбі для особистих цілей одного з подружжя, і він виплачував за ним зі своїх особистих грошей, тоді це майно лише його;

 • якщо річ придбана в кредит у шлюбі на користь сім'ї, а кредит виплачував лише один із подружжя зі своїх особистих грошей, тоді майно є спільним, а той, хто виплачував, може вимагати половину грошей від другого чоловіка;

 • якщо майно було придбано у шлюбі в кредит, тоді воно є загальним і подружжя повинні платити за кредитом рівною мірою;

 • якщо майно було куплено до шлюбу в кредит, а кредит виплачувався у шлюбі із загальних грошей, тоді це майно є особистою власністю того, хто його купив, а друга особа має право на половину від сплачених за кредит загальних грошей.

Найбільша проблема, з якою клієнти зустрічаються на практиці - як довести, що кредит платився за його особисті гроші або, наприклад, за загальні, а також що майно дійсно було придбано на користь сім'ї або, навпаки, тільки для себе.

Щоб довести ці факти, використовуються найрізноманітніші засоби доказування: свідчення свідків, розписки, інші письмові докази тощо. Також варто звернути увагу на приватні борги. Так, наприклад, якщо один із подружжя зайняв у когось гроші (кредит, розписка тощо) на користь сім'ї, тоді подружжя повинні його виплачувати, якщо ні – тоді лише позичальник.

Звернувшись до нас, Ви зможете отримати професійну консультацію та допомогу юриста у сімейних справах за прийнятною ціною.

Comments


bottom of page